Primární řasinka je solitární senzorická mikrotubulární struktura, která se v klidové části buněčného cyklu nachází na povrchu většiny typů lidských buněk (buněk obratlovců), včetně buněk embryonálních, kmenových a reprogramovaných. Nukleačním centrem axonematu primární řasinky je mateřský centriol centrosomu, který v interfázi buněčného cyklu přechodně migruje k povrchu buňky. Primární řasinky jsou považovány za funkční homolog imunologické synapse. Na povrchu buněk většiny typů nádorů se primární řasinky nenachází vůbec nebo v pouze velmi nízké frekvenci. Ztráta nebo porucha primární řasinky je charakteristickým rysem nádorové transformace mnoha typů solidních nádorů. Výjimkou jsou nádory závislé na aktivační mutaci signální dráhy Hedgehog, u kterých se primární řasinky vyskytují ve zvýšené frekvenci. Fibroblasty asociované s nádory vytváří primární řasinky. V primárních řasinkách různých typů buněk jsou přítomny rozdílné typy receptorů, iontových kanálů a je v nich aktivních několik signálních drah. Primární řasinky jsou potřebné pro diferenciaci různých typů buněk a tkání. Poruchy primárních řasinek se podílí na vzniku široké škály lidských onemocnění, od vzácných multiorgánových syndromů a vývojových vad, až po nejčastější civilizační onemocnění, jako jsou nádorová a kardiovaskulární onemocnění, polycystická choroba ledvin, artróza, či některé typy obezity. Dočasná tvorba primárních řasinek je nezbytná pro reparaci poranění určitých typů buněk. V preklinických studiích některých typů karcinomů bylo obnovou primárních řasinek a inhibicí deacetylázy histonů 6 dosaženo slibného protinádorového účinku. První skupinou léků, která cílí na signální transdukci aktivní v primárních řasinkách, jsou inhibitory signální dráhy Hedgehog. Za první genovou terapii ciliopatie je považována léčba pacientů jedné z forem Leberovy kongenitální amaurózy.
První monografie na téma primárních řasinek v naší literatuře je rozdělena do dvou na sebe navazujících částí. Obecná část se zabývá historickým vývojem názorů na primární řasinky, klasifikací řasinek, stavbou, funkcemi, cyklickou tvorbou primárních řasinek ve vztahu k buněčnému cyklu, významem poruch primárních řasinek v nádorové biologii a některých multiorgánových syndromech. Speciální část je pro přehlednost a rychlou orientaci rozdělena do kapitol podle jednotlivých orgánových soustav, které se zabývají primárními řasinkami příslušných typů buněk za fyziologických podmínek a při patologických
stavech. Cílem monografie je poskytnout přehled základních poznatků o primárních řasinkách a současně povzbudit čtenáře ve studiu primárních řasinek v jeho vlastním oboru biologie nebo medicíny.