Kniha usiluje o upevnění a prohloubení znalostí o mezinárodních organizacích v českém prostředí. Klade si dva základní cíle. První spočívá v předložení komplexního a podrobného obecného rozboru mezinárodních organizací, druhým je analýza několika vybraných důležitých případů mezinárodních organizací.
Autor rozebírá mezinárodní organizace prostřednictvím souboru výzkumných otázek. První skupina otázek se na organizace zaměřuje v teoretické, zejména konceptuální rovině. Tyto otázky se týkající obecné povahy mezinárodní organizace, jejích aktérů, struktur a procesů. Druhá skupina otázek má empirickou, „klasifikační“ povahu a soustředí se na obecný historický vývoj mezinárodních organizací a na analýzu tří vybraných případů mezinárodních organizací. Těmito případy jsou Organizace spojených národů (OSN) coby bezpečnostní organizace, Světová obchodní organizace (World Trade Organization, WTO) a Mezinárodní měnový fond (MMF).
Kniha se obrací především ke dvěma skupinám čtenářů. Do první patří výzkumní pracovníci, vysokoškolští pedagogové a doktorští studenti působící v oboru mezinárodní vztahy, jimž kniha poskytne především ucelený a propracovaný analytický rámec pro zkoumání mezinárodních organizací a rovněž poznatky o několika hlavních mezinárodních organizacích. Druhá skupina zahrnuje širokou skupinu zájemců o mezinárodní dění. Těm kniha nabízí možnost seznámit se s podstatou mezinárodní organizace jako obecného jevu i s jeho několika významnými případy.
Co je základním smyslem existence mezinárodních organizací?
Kdy se poprvé objevily mezinárodní organizace?
Proč mezinárodní organizace nevyužívají všechny rozhodovací funkce v oblasti svého působení?