Daňový řád od vydání prvního komentáře v roce 2011 prošel několika zásadními změnami. Cílem publikace je předložit aktuální právní úpravu daňového řádu, doplněnou komentovanými změnami, a to v souvislostech s rekodifikací soukromého práva (občanského zákoníku, zákona o obchodních korporacích), jakož i se změnami v jednotlivých daňových zákonech s dopady do správy daní. Od doby prvního vydání došlo rovněž k určitému judikaturnímu vývoji; k jednotlivým ustanovením je proto uvedena jak nová judikatura soudů, tak (z hlediska zachování kontinuity) je ponechána rovněž judikatura, která se vztahovala k zákonu o správě daní a poplatků, nebyla překonána, a je aplikovatelná i na obsahově shodné instituty upravené daňovým řádem.
V nově předkládaném komentáři pro nadbytečnost již není opakovaně citována k jednotlivým ustanovením celá důvodová zpráva, která je obsažena v prvním vydání, resp. u ustanovení, která doznala zásadní změny, či ustanovení zcela nových, je záměr zákonodárce a cíl právní úpravy obsahem komentáře k danému ustanovení. Autorky považovaly za přínosné doplnění textu s komentářem a judikaturou o vybrané Pokyny a Informace Generálního finančního ředitelství a Ministerstva financí týkající se správy daní, zákon o Finanční správě České republiky, zákon o mezinárodní pomoci při vymáhání některých finančních pohledávek, zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní nebo zcela nový zákon o výměně informací o finančních účtech se Spojenými státy americkými pro účely správy daní (toto bude dostupné ke stažení z webových stránek díky jedinečnému kódu obsaženému v knize).
JUDr. Lenka Matyášová, Ph.D. působila od r. 1983 v daňové správě (na Krajské finanční správě v Brně, později na Finančním ředitelství v Brně), po vzniku Nejvyššího správního soudu v roce 2003 byla jmenována soudkyní tohoto soudu, kde se zabývá rovněž daňovou problematikou. Od roku 2008 je předsedkyní senátu, v letech 2009 až 2014 působila rovněž jako předsedkyně kárného senátu pro řízení ve věcech soudních exekutorů. Daňové problematice se věnuje rovněž v rámci své pedagogické činnosti na právnické fakultě Paneuropské univerzity.
JUDr. Marie Emilie Grossová, Ph.D. působila od roku 1980 v daňové správě (na Finanční správě v Prostějově, později na Finančním úřadě). Od roku 2007 je advokátkou v Prostějově. Ve své praxi se specializuje mimo jiné i na problematiku daní a exekucí. Působí rovněž jako členka pracovní komise pro finanční právo Legislativní rady vlády. Věnuje se také pedagogické činnosti a lektorské a zkušební činnosti v rámci České advokátní komory.