Kniha přináší přehled vybraných filosofických teorií, z nichž lze formulovat pojem morálky tak, aby se mohl stát podkladem pro empirický psychologický výzkum.
Autor s ohledem na koncepční filosoficko-psychologické průniky a na základě aktuálních výzkumných prací interpretuje pojem morality s ohledem na tři klíčové oblasti: morálního smyslu, morální mysli a morálního jednání. Kniha je jak uceleným a původním přehledem teorií morálky, tak ze současného empirického výzkumu poučeným úvodem do morální psychologie.
Na rozdíl od publikací podobného typu se vyrovnává s problematičností rozmanitých psychologických konceptů morálky a konfrontuje je s filosofickým a terminologickým zázemím, z něhož jsou původně formulovány.
Kniha je určena jak pro ty, kteří chtějí nahlédnout pod povrch hojně užívaných pojmů, jako je morálka, dobro, empatie, stud, vina, morální usuzování a morální integrita, tak pro studenty a širší odbornou veřejnost zabývající se studiem morálky z hlediska jejích empirických a psychologických konsekvencí.