Na základě průzkumu spokojenosti učitelů se staršími učebnicemi automatizace připravilo kolegium zkušených pedagogů a odborníků z praxe modernizovanou koncepci dvoudílné publikace. Ta inovuje a rozšiřuje náplň předmětu o oblasti, které jsou s automatizací neoddělitelně spojeny, o ekonomické a další aspekty jejího optimálního zavádění a využívání.
Těžiště učebnice tvoří problematika automatické regulace a automatizačních prostředků s důrazem na využívání současných, elektronických prvků číslicové mikroelektroniky. Teoretický výklad je doplněn stovkami názorných nákresů, řadou přehledných tabulek a grafů i ukázek zařízení z praxe. V publikaci naleznete dostatek podnětů k demonstraci průběhu stěžejních regulačních a řídicích procesů simulací např. v prostředí Matlab ve školních laboratořích.
Učebnice se věnuje mimo jiné těmto tématům:
- Metody analýzy jednoduchého i složitého dynamického systému
- Struktura spojitého regulačního obvodu, regulátory PID a PSD
- Praktické použití jednotlivých typů spojitých regulátorů
- Dvou- a třípolohové nespojité regulátory, kvazispojité chování obvodu
- Virtuální senzory pro fuzzy proměnné, defuzzifikace a neuronové sítě
- Časově optimální řízení a statická optimalizace ve výrobě
- Zálohování automatů a spolehlivost automatických linek
Kniha je určena především pro žáky středních odborných škol a studenty terciárního vzdělávání, využití však najde i v průmyslové praxi.
Tento díl úzce navazuje na knihu Automatizace a automatizační technika 1, která vyšla v roce 2012. Dohromady tvoří ucelené dílo pokrývající středoškolskou látku oboru automatizace a nahrazují úspěšnou čtyřdílnou řadu stejnojmenných učebnic z roku 2000.