Předložený text vychází z koncepce výuky epidemiologie v rámci magisterského studia lékařů i sester na lékařských fakultách. Kromě obecné epidemiologie a epidemiologické metodologie je na všech lékařských fakultách vyučována i epidemiologie vybraných nejzávažnějších infekčních nemocí.
Učebnice sestává ze tří částí. Úvodní částí je výkladový slovník epidemiologické terminologie, používané v oblasti infekční epidemiologie. Navazuje část obecná, ve které jsou probírány principy šíření nákaz v populaci a možnosti protiepidemických opatření, včetně problematiky specifické imunoprevence a postupů dekontaminace prostředí. Samostatná kapitola je věnována principu surveillance a její aplikace v našich podmínkách. Speciální část učebnice představuje ucelený aktuální přehled v současné době epidemiologicky nejzávažnějších nákaz. Systematicky je probírána jejich klinická charakteristika, údaje o původcích nákaz, zdrojích a rezervoárech, způsobech přenosu, inkubačních dobách, výskytu ve světě i v ČR a příslušná protiepidemická opatření. Přiřazeny jsou dvě samostatné kapitoly věnované specifické problematice nozokomiálních nákaz a nákaz zneužitelných jako bojové biologické prostředky.
Z uvedeného vyplývá, že text je určen hlavně těm, kteří se v epidemiologii teprve orientují, tedy studentům lékařských fakult, dále pak i pro rychlé zopakování lékařům, kteří se připravují na atestaci z oborů hygieny a epidemiologie, eventuálně dalším zájemcům o epidemiologii infekčních nemocí.