Dne 30. ledna 2013 jsme si připomněli neblahé osmdesátileté výročí od okamžiku, kdy byl Adolf Hitler v Německu jmenován říšským kancléřem. Toto datum je všeobecně symbolicky považováno za okamžik uchopení moci nacisty a za počátek diktatury národních socialistů v Německu. Myšlenky národního socialismu se začaly šířit dále mimo hranice samotného Německa a především posílily a povzbudily národní cítění u Němců, kteří žili mimo hranice Německé říše, a to hlavně v okolních státech. V druhé polovině třicátých let minulého století je tak možno vysledovat rovněž nacionální hnutí i v jiných státech a zavedení určitých fašizačních a totalitárních tendencí do jejich právních řádů.
K připomenutí této události uspořádala Katedra dějin státu a práva Právnické fakulty MU ve spolupráci s Evropskou společností pro právní dějiny (The European Society for History of Law) a Moravským zemským archivem v Brně dne 27. února 2013 vědecké kolokvium, které se konalo ve velkém sále MZA. Toto datum konání nebylo zvoleno náhodou, neboť připomnělo další neblahou událost, ke které došlo v roce 1933 v Německu, a to byl požár Říšského sněmu.
Účelem kolokvia bylo tedy především zamyšlení nad odrazem německého národního socialismu v Československu a v okolních státech, jakož i nad jeho důsledky v právních řádech těchto států a nad opatřeními, které v důsledku toho byly přijaty.
S přednesenými příspěvky se může odborná i široká veřejnost seznámit v předloženém sborníku, který bude sloužit jako podklad pro další odbornou diskuzi.