Tato kniha nemá sloužit jen jako doplněk standardních učebnic financí. Jejím účelem je vysvětlit, kde se tyto učebnice mýlí a proč.
V málokterém oboru lidské činnosti zeje taková propast mezi teorií a praxí jako v ekonomice a ve financích. V akademické sféře se pracuje s modely a hypotézami, které jsou často nevhodné pro praktické použití anebo jsou vysloveně chybné.
Nelze však paušálně tvrdit, že ekonomická a finanční teorie je úplně špatná a že by se raději měla přestat učit. Naopak, v zájmu makroekonomické stability státu i mikroekonomické stability jednotlivých domácností by bylo velmi žádoucí zvýšit všeobecnou finanční gramotnost na všech úrovních. Mezi politiky i mezi obyvatelstvem přežívá řada mýtů, které mají zhoubné dopady na růst a stabilitu hospodářství.
Finanční krize Západu byly způsobeny v mnoha případech ignorováním základních učebnicových faktů, ignorováním základních dat či jejich chybnou interpretací, případně jejich úmyslným překrucováním. Ale totéž platí i pro chyby menšího měřítka: špatné investiční strategie nebo nepodařené odhady vlivu daňových změn.
Z podstaty věci je kniha tematicky diverzifikovaná. Zabývá se širokým okruhem témat, včetně investiční praxe, hodnocení akcií a dluhopisů, daňové politiky, měnové politiky, a samozřejmě také různými druhy finančních krizí. Každá kapitola vychází z tradiční představy o daném tématu, kterou doplňuje o její praktický význam, včetně vysvětlení tradičních omylů nebo mýtů. Text doplňuje množství dat a praktických příkladů.
Cílem publikace je vysvětlit nejčastější finanční omyly nebo nepochopení.