Kniha pojednává o vysokonapěťových (vn) zdrojích a o způsobech generace vysokého napětí jak stejnosměrného tak i periodického střídavého nebo impulzního. Mnoho čtenářů zná jistě takové pojmy jako Teslovy tranformátory (Tesla Coil), které jsou samozřejmě uvedeny také. Přesto, že má kniha v názvu "vn zdroje", zabývá se problematikou vn i z různých jiných pohledů (např. měřicí přístroje, pokusy a experimenty s vn, ochranné pomůcky - rukavice).
Kniha je psána z pohledu laboratoře a experimentů, nikoliv ze strany vn zkušebnictví, diagnostiky a průmyslu energetiky. Tomu odpovídá i použitá terminologie.
Součástí knihy jsou také popisy a zapojení navržených a realizovaných vn zdrojů o příkonech řádově stovek wattů. Podrobněji jsou zmíněny vn zdroje vhodné pro experimenty s elektrostatikou (příklady ze školní elektrolaboratoře) - elektrické výboje, elektrické kyvadlo, elektrostatický motor, lifter (levitující kondenzátor). Funkce některých zařízení byla prakticky ověřena, jiná z nedostatku součástkové základny nebo přístrojového vybavení autora byla pouze simulována na PC. Protože v tuzemsku nebyla tato problematika příliš zveřejňována, jsou zmíněny též metody generace vysokého napětí, dnes již nepoužívaných zdrojů.
K jednotlivým kapitolám jsou uvedeny přílohy, které se zabývají početní stránkou činnosti vybraných úloh, jenž podle názoru autora, budou vhodné k bližšímu pochopení principu činnosti popisovaných zapojení. Tyto přílohy jsou součástí knihy (viz sekci "Download").
Jsou uvedeny též způsoby měření vysokého napětí (vn) - zběžně jsou popsány měřicí přístroje, které jsou v současné době na trhu. Užitečnou pomůckou je také mobilní zkušebna vn, která je rovněž v knize zmíněna. Nedílnou součástí textu jsou bezpečnostní předpisy a zásady práce s vn vhodně doplněné popisem ochranných pracovních pomůcek (rukavice vn).
Závěr tvoří praktické přílohy - užitečné tabulky: Fyzikální vlastnosti NdFeB magnetů, Fyzikální vlastnosti SmCo magnetů, Magnetické vlastnosti feromagnetických látek, Rozdělení Maxwellových rovnic podle rychlosti časových změn pole, Odpory izolačních látek, Magnetická susceptibilita látek, Rezistivita látek (dříve měrný elektrický odpor), Relativní permitivity látek, Zalévací hmoty a laky s vysokou dielektrickou pevností.
Matematický aparát odpovídá rozsahu přednášeném na vysokých technických školách. Kniha je určena jak studentům technických SŠ i VŠ, tak i inženýrům elektrotechnikům a elektronikům a také širší odborné veřejnosti. Text není koncipován pro oblast vn zkušebnictví a energetiky.
Varování:
Pokud se chcete věnovat pokusům s vysokým napětím, budťe velmi opatrní. Nejprve si prostudujte bezpečnostní předpisy a pak si kupte potřebné ochranné pomůcky (např. vn rukavice). Nemáte-li předchozí praktické zkušenosti s elektrotechnikou a zejména s vysokým napětím, nedisponujete-li potřebnou odbornou kvalifikací, vůbec se do experimentů s vysokým napětím nepouštějte!