Druhé doplněné a rozšířené vydání úspěšné publikace známého českého politologa a rektora Masarykovy univerzity v Brně Petra Fialy přináší kritický pohled na příčiny současného stavu Evropské unie a hlouběji rozebírá důsledky, které integrační proces má a může mít pro vývoj demokratické politiky a politické kultury v evropských zemích.
Kniha Evropský mezičas se zabývá řadou otázek, před kterými v současnosti stojí země Evropské unie. Důsledky opakovaného rozšíření, odmítnutí evropské ústavní smlouvy občany, sílící pochybnosti o cíli a potřebě další integrace, ekonomické a finanční obtíže, nová vnější ohrožení a vzrůstající problémy s integrací některých sociálně, nábožensky či jinak definovaných skupin – to jsou viditelné příznaky širších sociálních, ekonomických, kulturních a politických procesů, které v Evropě probíhají.
Autor přesvědčivě objasňuje hlubší příčiny těchto fenoménů a poutavě provádí čtenáře spletí problémů, jež se vynořují v labyrintu evropských politických struktur a procesů. Ať už se věnuje vztahům mezi zeměmi Evropské unie, významu národních zájmů v integračních procesech, strukturálním, obsahovým či hodnotovým podmínkám evropské demokracie nebo předpokladům další integrace, činí tak vždy na základě důkladně teoreticky podložené politologické analýzy, jejímž cílem není jen popis, ale především vysvětlení.
Kniha před čtenářem otevírá překvapivé souvislosti mnoha politických a sociálních fenoménů současné Evropy a ukazuje je z často neobvyklých perspektiv. Je určena všem, jimž nestačí povrchní mediální interpretace politiky, a proto chtějí politickému životu evropských společností hlouběji porozumět a jsou připraveni o důležitosti demokratické politiky pro současnou Evropu přemýšlet.