Globální problémy mají zpravidla ekonomickou dimenzi a bezprostředně ovlivňují světové hospodářství. Svět čelí problémům chudoby a bídy při ekonomickém růstu, který rozdíly mezi chudobou a bohatstvím spíše ještě zvětšuje. Lidstvo se potýká s mnoha problémy ohrožujícími životní prostředí – rozšiřujícím se znečišťováním, globální změnou klimatu, ztrátou druhové rozmanitosti v přírodě, degradací půdy, vody a mořských zdrojů atd.
Lze konstatovat, že globální problémy jsou neoddělitelné od problémů lidského bohatství a ekonomického rozvoje všeobecně a že mnoho forem jeho současného rozvoje devastuje zdroje, na kterých budou lidský život a jeho kvalita dlouhodobě závislé.
Úkolem současné vědy je nejen identifikovat faktory globální diskontinuity, ale rozpoznat i valenci a evoluční gradaci jejich vzájemných vazeb a následně vypracovat pravděpodobné scénáře prognóz budoucnosti, které by umožnily vytvořit a realizovat účelnou globální strategii.
Jednotlivé kapitoly se zabývají základními okruhy globálních problémů. První okruh zahrnuje globální problémy intersociální, tj. například problém přestavby systému mezinárodních vztahů, problém nebezpečí válek, problém zaostalosti rozvojových zemí, chudoby, vnějšího zadlužení rozvojových zemí apod. Do druhé oblasti spadají problémy přírodně-sociální, tedy demografické, využívání přírodních zdrojů, ekologické a potravinové. Zvláštní pozornost je věnována také trvale udržitelnému rozvoji.
Kniha je určena široké odborné veřejnosti, včetně akademické, a rovněž studentům vysokých škol.