Píše se rok 1992, dějištěm je hlavní město nejmenovaného baltského státu. Do budovy britské ambasády vchází ošuntěle oblečený muž středního věku s těžkým kufrem. Vasilij Mitrochin, nyní už bývalý archivář KGB, přináší plný kufr tajných dokumentů z archivu KGB, o který se po celá desetiletí staral – a který opisoval.
Tento dlouho očekávaný druhý díl navazuje na knihu Neznámé špionážní operace KGB (Mitrochinův archiv I) a zpracovává tajné operace sovětské rozvědky po celém světě, především v období tzv. studené války (1948–89). Poprvé zveřejňuje archivní materiály, které nejen doplňují bílá místa na pomyslné mapě poválečné historie světa, ale především zřetelně dokazují neuvěřitelný imperiální rozměr sovětské snahy ovládnout tzv. třetí svět. Názorně ukazují, jak naivní byla západní akademická sociologie, která nikdy nepochopila, že sovětský stát je řízen a ovládán KGB, že je pouze jakousi její zvenčí viditelnou potěmkinovou fasádou...
CHRISTOPHER ANDREW je profesorem soudobých dějin a vedoucím katedry historie na univerzitě v Cambridge a také vedoucím britské studijní skupiny, která se zabývá zpravodajskými službami. Je spoluvydavatelem specializovaného časopisu Intelligence and National Security, opakovaně přednášel na Harvardu, na univerzitě v Torontu a na Australian National University; široké veřejnosti je znám svými publicistickými pořady v rozhlasovém a televizním vysílání BBC. Jeho předchozích dvanáct knih patří k průkopnickým studiím o užívání a zneužívání služeb v moderní historii.