Fanoušci po celém světě tvoří díla inspirovaná svými oblíbenými filmy, seriály a knihami – a ačkoliv se zpravidla jedná o jedinečný výsledek tvůrčí činnosti fanouška, nelze opomenout, že se jedná o díla do jisté míry odvozená, která mohou zasahovat do duševního vlastnictví autora původního díla. Jak tedy fanouškovská díla autorské právo hodnotí? A hrozí fanouškovi za tvůrčí činnost postih? A pokud ano, je taková právní úprava spravedlivá?
Publikace nabízí komplexní pohled na problematiku fanouškovských děl z hlediska autorského práva jak českého, tak rámcově i unijního a amerického.
V první části je vysvětlen pojem fanouškovských děl, jsou představeny jejich jednotlivé druhy a zhodnoceno, zda je lze pokládat za autorská díla dle autorského zákona a mezinárodních smluv.
Ve druhé části se publikace věnuje otázce, zda fanoušek při své tvorbě zasahuje do autorských práv autora původního díla a jaké okolnosti je při posuzování třeba vzít v úvahu.
Ve třetí části je pak o fanouškovských dílech pojednáno z hlediska de lege ferenda.
Kniha je určena jak právníkům a odborníkům v oboru, tak studentům právnických fakult, autorům i všem fanouškům z řad veřejnosti, kteří by rádi pochopili základy autorského práva a zjistili, čeho se při tvorbě a publikaci svých děl vyvarovat.