S Pajdou za klukovským dobrodružstvím na řece
Poprvé se s Pajdou z pardubického domu U Jonáše a jeho dobrodružstvím v psané podobě čtenáři setkali v září roku 1971 v dětském časopise Pionýrská stezka. Začal zde vycházet na pokračování (a na vystřihování) a doprovázel všechna čísla čtrnáctideníku až do srpna 1972 (ročník 2, č. 1–24). Román tehdy jeho autor Miloš Zapletal nazval Ostrov přátelství, text byl doprovázen fotografiemi – jak se lze přesvědčit na další straně v ukázce prvního pokračování. O několik let později příběh vyšel knižně (Olympia, 1976; obrázek vlevo dole) pod názvem Sedmička, s podtitulem klukovská dobrodružství na řece a s věnováním Pardubické Vodní Sedmičce. Tedy vodáckému oddílu, do jehož prostředí je děj zasazen. Miloš Zapletal byl po druhé světové válce jeho členem jako skaut. V době vydání skautská organizace nebyla povolena, v románu tedy o skautském podhoubí oddílu nemohla být žádná zmínka, řada tehdejších čtenářů však mezi řádky přečetla i nenapsané. Kniha byla ilustrována Jiřím Petráčkem – a není náhodou, že právě Jiří Petráček je po téměř půlce století opět kreslířem tohoto našeho nového komiksového ztvárnění. S druhým vydáním Sedmičky a s novou obálkou od Petra Barče, bez vnitřních ilustrací, přišlo nakladatelství Leprez v roce 1993 (obrázek vpravo dole).
Vyprávění Pajdy, později s novou oddílovou přezdívkou Jonáš, se neuzavřelo prvním příběhem. Hned v 4. ročníku Pionýrské stezky (1973–1974) vycházel opět na pokračování (a opět na vystřihování) Tábor u jezera, tentokrát ilustrovaný Marko Čermákem. Knižně později román vyšel (Severočeské nakladatelství, 1983) pod názvem Ostrov přátelství s obálkou a ilustracemi Bohumila Konečného. Do třetice se k Pajdovi respektive Jonášovi a Vodní Sedmičce Miloš Zapletal vrátil volným pokračováním Cvoci (Euromedia Group, 2008) s obálkou a ilustracemi Marko Čermáka.
Ale my se nyní znovu vydejme od pardubického domu U Jonáše spolu s vypravěčem Pajdou opět za jeho úplně prvním příběhem – poprvé však v nové kreslené podobě.
Je zářijový den. Nebe nad Polabím je modřejší a hlubší než moře.
Začíná příběh plný vůně vod a dálek, hukotu peřejí a slunečních pablesků. Příběh skutečných dobrodružství.