Kniha je prvním dílem zamýšlené trilogie, která souhrnně pojednává o programovatelných automatech (PLC) v kontextu soudobé automatizační techniky a efektivních programovacích technik. Vyplňuje citelnou mezeru na českém knižním trhu. Je koncipována jako středoškolská učebnice.
Úvodní část seznamuje se stavem soudobé automatizace (kap. 1), s jejími trendy a s rolí programovatelných automatů, které dnes představují nejrozšířenější prostředky automatizační techniky, seznamuje s kategoriemi PLC, s jejich typickými vlastnostmi a možnostmi, s programovacími jazyky a vývojovými systémy (kap. 2 a 3). Těžiště učebnice tvoří kapitoly 4 až 6, které jsou úvodním kurzem efektivního programování moderních PLC pro obvyklé úlohy logického typu (kombinační a sekvenční). Věnuje se i optimalizaci programu, využití tabulek a datových struktur v programování.
Metodika výkladu se zaměřuje na programování PLC, je však použitelná i pro jiné programovatelné systémy (PC a mikrořadiče) a částečně i pro systémy s pevnou logikou. Výklad je důsledně zaměřen na praxi. Kapitola 7 je souborem 12 řešených příkladů aplikací PLC v nejrůznějších oborech. Příklady jsou orientovány na problémy řízení strojů a technologických procesů z praxe. Řeší problematiku komplexně (analýzu problému, projekt i program). Zde si student může osvojit své znalosti a získat “technicko - realizační pohled” na problémy denního života. Doplněn je seznam literatury.
Učebnice je určena především studentům a učitelům středních a vyšších škol a odborných učilišť. Jako úvodní text může posloužit i vysokoškolským studentům, začínajícím projektantům a programátorům aplikací PLC a účastníkům rekvalifikačních kurzů. Nové informace, cenné náměty a souvislosti zde nepochybně najdou i zkušení profesionální programátoři PLC a tvůrci SW jiných programovatelných systémů (např. PC a mikrořadičů).