Učební pomůcka pro vysokoškolskou výuku práva sociálního zabezpečení je přehledně zpracovaná podle jednotlivých systémů sociálního zabezpečení a srozumitelnou formou představuje jejich stěžejní instituty. Ve svém již šestém vydání byla aktualizována podle právního stavu k 1. 9. 2022.
Kapitoly jsou věnovány jednotlivým podsystémům sociálního zabezpečení (nemocenské, důchodové a zdravotní pojištění, placení pojistného na tato pojištění, pravomoc a působnost orgánů sociálního zabezpečení, rozhodování o jednotlivých sociálních dávkách, státní sociální podpora, sociální pomoc aj.). Zvlášť je pojednáno postavení osoby samostatně výdělečně činné v systému sociálního zabezpečení a nově je připojena kapitola oevropském právu sociálního zabezpečení. Kapitoly jsou rozčleněny do těchto částí:
V úvodu je nastíněna problematika a jsou vytyčeny stěžejní problémy tématu s uvedením pramenů práva. Následují modelové příklady s podrobným řešením a odkazy na právní úpravu, včetně stručného rozboru použitých právních pojmů. Další část obsahuje zadání příkladů a úkolů k samostatnému procvičování probrané látky. Příklady vycházejí z typických životních situací a jejich řešení rozvíjí schopnost studentů interpretovat a aplikovat příslušné právní předpisy. Kapitolu uzavírají kontrolní otázky určené k prověření získaných znalostí.
Kromě studentů a pedagogů mohou praktikum využít i zaměstnanci státní správy, kterým pomůže ve snadnější orientaci v problematice sociálního zabezpečení a ukáže jim možná řešení problémů z praxe.