Publikace, kterou dostáváte do ruky, je určena pro přípravu žadatelů o plavební způsobilost vůdce plavidla a člena posádky. Obsahuje výběr problémů plavebního provozu na vnitrozemských vodních cestách, způsobilosti posádky plavidla, manévrování plavidlem i lodní sestavou, nakládky a vykládky včetně dopravy nebezpečných věcí, přepravy osob a provozu při mimořádných situacích, o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel, která stanovuje obsah zkoušek. Část „Plavba podle radaru“ obsahuje problematiku potřebnou pro složení zkoušky k vedení plavidla pomocí radaru.
Cílem publikace je dát žadatelům o vykonání zkoušky způsobilosti ucelenou, avšak vzhledem k rozsahu základní sumu znalostí z uvedené problematiky. Publikace má připravit žadatele ke složení zkoušky, ne však pro plnohodnotný výkon funkce na plavidle. Umění vést plavidlo se nedá teoreticky nastudovat. Publikace je pouze výběr nejdůležitějších zásad, prověřených mnohaletou praxí celých generací plavců.
Pro hlubší studium se publikace hojně odkazuje na další literaturu. V tomto již pátém, aktualizovaném, vydání je upraveno členění vodních cest, přeprava nebezpečných věcí podle normy EU, předpisu ADN, část 9 Plavba podle radaru s využitím typu radaru, který je v současné době nejrozšířenější na plavidlech a je instalován i na zkušebním plavidle. Ing. Miloš Janda (*1947), působil řadu let jako metodik dokladů osob Státní plavební správy. Je spoluautorem zkoušek způsobilosti pomocí počítačů, prosadil a připravil zkoušky kapitánů na „radarový patent“ a zkoušek specialistů pro přepravu nebezpečných nákladů (ADNR, ADN) v ČR. Podílel se na prosazení uznávání českých plavebních dokladů, včetně Plavecké služební knížky ve státech EU. Je autorem publikací pro přípravu členů lodních posádek na zkoušky způsobilosti, učebnice vůdců malých plavidel, spoluautorem plavebních map Labe a Vltavy pro rekreační plavbu. Prosazuje rozvoj rekreační plavby, získal zkušenosti na řekách a plavebních kanálech ve Francii a Nizozemsku.