Kniha líčí příběhy z českých nemocnic v letech 1906–2020, které zaznamenal profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy JUDr. Jiří Rajmund Tretera. Dílo je vzácným projevem neobvyklého spojení tří autorových profesí: vysokoškolského učitele, katolického kněze a praktického právníka, který svou právní praxi vykonává již 60 let a je známým autorem mnoha učebnic pro právnické fakulty. Již letmým nahlédnutím lze zjistit i zvláštní autorův cit pro literární vystižení i těch nejjemnějších zkušeností a dobrou orientaci v lékařském prostředí.
Osmnáct příběhů, které jsou vesměs přesným otiskem skutečnosti, začíná zákrokem v nemocnici na Královských Vinohradech, kdy lékařské konzilium roku 1906 se rozhodlo zlomit holenní kosti malé holčičce, aby tím bylo dosaženo posílení slabých nohou. Dívka, na které byl tento pochybný experiment proveden, byla autorova matka. Další vyprávění je ze života autorova otce a vše ostatní jsou jeho vlastní zážitky. Poslední dvě jsou vyprávěním z autorových hospitalizací na různých odděleních kliniky interních nemocí vinohradské nemocnice v září 2020 a listopadu 2020, tedy za koronavirové krize.
Na pozadí příběhů vybízí autor knihy k zamyšlení se nad současným stavem zdravotnictví, jehož nedostatky musí dříve či později nevyhnutelně trápit většinu populace. Myšlenku, jaký lék na současné neduhy v poskytování zdravotní péče najít, nechává autor do značné míry otevřenou. Již v úvodu své knihy však nabízí několik způsobů řešení...