Zákon o DPH (2.) – novela od 1. července 2021 | Vyměřovací základ zaměstnance
- Zákon o DPH (2.) – novela od 1. července 2021
- Minimum ve zdravotním pojištění – zaměstnavatelé, zaměstnanci
- Stavební zákon z hlediska DPH – novela
- Pomoc při insolvenci – změny
- Sleva na dani z příjmů – umístění dítěte
- Obchodní majetek a paušální výdaje u poplatníka daně z příjmů FO
- Bytová potřeba z hlediska daně z příjmů
- Dovoz zboží nízké hodnoty – zvláštní režim
V letošním roce byl schválen nový stavební zákon, který bude nabývat účinnosti postupně. Plné účinnosti by měl nabýt od 1. 7. 2023 a nahradit dosavadní stavební zákon z roku 2006.
Od 1. 7. 2021 nabyli účinnosti změny předpisů EU v oblasti DPH a v celní oblasti, kterými dochází zejména k úpravě pravidel pro zdaňování dovozu zboží nízké hodnoty.
Daňové, účetní a mzdové problematice jsou věnovány i další články měsíčníku.
Stavební zákon z hlediska DPH – novela
V letošním roce byl schválen nový stavební zákon, který bude nabývat účinnosti postupně. Plné účinnosti by měl nabýt od 1. 7. 2023 a nahradit dosavadní stavební zákon z roku 2006. Ministerstvo pro místní rozvoj si od nového zákona mimo jiné slibuje, že zajistí dodržování stanovených lhůt povolovacích procesů a urychlí povolování staveb. V návaznosti na nový stavební zákon byl schválen také navazující změnový zákon. V části třicáté šesté tohoto změnového zákona je uvedena i změna zákona o DPH, která by měla nabýt účinnosti také až od 1. 7. 2023. V článku jsou nejprve stručně shrnuty nejvýznamnější změny, které přináší nový stavební zákona. Návazně potom předpokládané dopady samotného nového stavebního na zákon o DPH a shrnuty změny, které jsou obsaženy v navazující novele zákona o DPH, která by měla nabýt účinnosti od 1. 7. 2023.
Dovoz zboží nízké hodnoty – zvláštní režim
Novelou zákona o DPH se ve vazbě změny předpisů EU v daňové a celní oblasti upravují nově pravidla pro dovoz zboží nízké hodnoty. Základní pravidla pro dovoz zboží s místem plnění v tuzemsku, který je obecně předmětem daně podle příslušných ustanovení zákona o DPH, se přitom nemění. Ve stanovených případech je dovoz zboží, a to ve vazbě na směrnici o DPH a navazující právní předpisy EU osvobozen od daně. Od 1. 7. 2021 nabyli účinnosti změny předpisů EU v oblasti DPH a v celní oblasti, kterými dochází zejména k úpravě pravidel pro zdaňování dovozu zboží nízké hodnoty. V článku jsou nejprve stručně vysvětlena obecná základní pravidla pro uplatňování daně při dovozu zboží. V návaznosti na to jsou vysvětleny podmínky pro osvobození od daně při dovozu zboží a vysvětleny základní principy nového zvláštního režimů pro přiznávání daně při dovozu zboží nízké hodnoty.
Nedobytné pohledávky – oprava základu daně
Podmínky a postup plátce jako věřitele při provádění opravy základu v případě nedobytné pohledávky vyplývají od 1. 4. 2019 z § 46 až § 46g zákona o DPH. Podle těchto ustanovení je plátce jako věřitel, jemuž při uskutečnění zdanitelného plnění vůči jinému plátci vznikla povinnost přiznat a zaplatit daň a jehož pohledávka, nebyla dosud uhrazena, oprávněn provést opravu výše daně na výstupu z hodnoty zjištěné pohledávky, a to za splnění stanovených podmínek. Z navazujícího § 74a vyplývá povinnost pro plátce jako dlužníku provést v návaznosti na provedení opravy základu daně ze strany věřitele odpovídající opravu odpočtu daně. Novelou zákona o DPH jsou provedeny v pravidlech pro opravu základu daně a navazující opravy odpočtu daně dílčí změny. V článku jsou ve srovnání s dosavadním stavem vysvětleny nejprve základní podmínky, za nichž může plátce jako věřitel provést po účinnosti novely zákona o DPH opravu základu daně v případě nedobytné pohledávky. Návazně jsou vysvětlena navazující pravidla pro provádění navazující opravy odpočtu daně ze strany dlužníka, který je plátcem, vůči němuž byla oprava základu daně ze strany věřitele provedena a postup dlužníka pří snížení odpočtu daně v souvislosti se zrušením registrace.