V roce 2011 vznikl nápad, neotřelým způsobem, z jiného pohledu, než je obvyklé, pojednat pro čtenáře městského zpravodaje v Benešově o fenoménu Konopiště.
Cílem bylo zobrazit Konopiště nejen jako zámek s nádherným parkem, ale také jako místo s historickými stopami času po jeho obyvatelích.
Projdeme si tedy Konopištěm z pohledu architektury, dendrologie, z hlediska střídání jeho majitelů i obyvatel podzámčí. Osobní prožitky autora jsou dány téměř šesti desítkami let, které strávil v Benešově a na Konopišti a vztahují se ke všem zmíněným aspektům – samozřejmě k „velké“ historii, ale také k přírodě i příhodám obyčejných lidí, žijících na panství. Konopiště je pojem známý po celé Evropě, ale každý si pod ním představí něco jiného. Zámek, Růžovou zahradu, následníka trůnu, velkou lásku, tragédii rodiny a následující Velkou válku… Snad právě osobní vztah autora k přírodním krásám i historické minulosti Konopiště učiní toto povídání zajímavým.
V centru dění se v období po roce 1887 logicky objevuje osoba arcivévody Františka Ferdinanda – nejprve jako jednoho z řady arcivévodů, pak náhle mladého následníka trůnu, ale také vášnivého lovce či bojovníka za životní lásku bez ohledu na osobní nepříjemnosti s tím spojené.
S arcivévodou na cestách sice některé díly Konopiště opouštějí, ale zato s využitím poznatků z dobového tisku takřka den po dni mapují život této neobyčejně zajímavé osobnosti.
Články začaly vycházet ve Zpravodaji Města Benešova měsíčně, v roce 2014 byly věnovány stému výročí sarajevských vražd. Do dnešního dne autor sepsal na stovku pokračování. Dvaasedmdesát z nich, končící závěrem roku 1889, bylo chronologicky a logicky uspořádáno do této publikace.