Tato monografie představuje v této šíři doposud nikdy nepublikovaný popis vývoje a aktuálního stavu elektronizace zdravotnictví a elektronické preskripce v ČR i v EU.
Podrobněji k obsahu publikace
Použitá data byla získána analýzou odborných pramenů a dalších zdrojů, včetně původních zdrojů v národních jazycích. Analýza je doplněna dotazníkovým šetřením mezi odborníky na elektronickou preskripci přímo z jednotlivých zemí EU. Kniha popisuje vznik a vývoj eReceptu, jeho technické a funkční řešení a analyzuje jeho využití od samého počátku až do současnosti. Obsahuje také návrh modelu vhodného systému elektronické preskripce, který by bylo možné nasadit ve všech zemích EU a dosáhnout tak žádané interoperability v této oblasti.
Blíže k autorovi
Autor zpracovanou monografií navazuje na svůj dlouholetý zájem o elektronizaci zdravotnictví a o elektronickou preskripci, publikuje odborné články v tuzemské i zahraniční odborné literatuře, vyučuje informační technologie ve zdravotnictví na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVÚT a je garantem předmětu Nemocniční informační systémy. Autor dále poskytuje expertní konzultace v této oblasti, podílí se na praktickém zavádění elektronizace ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v minulosti analyzoval záměry elektronizace v ČR pro politickou reprezentaci.
Pro koho je publikace určena
Publikace je vhodná pro všechny zájemce o elektronizaci zdravotnictví, ať již pracují na straně poskytovatelů zdravotních služeb, nebo naopak na straně dodavatelů softwarových či hardwarových produktů pro zdravotnictví, ale také pro ústřední orgány státní správy při rozvoji další elektronizace zdravotnictví. Pro její teoretický i praktický záběr lze monografii doporučit i jako studijní materiál pro výuku medicínské informatiky na lékařských, zdravotnických i dalších příbuzných oborech.