Shromáždění studentů na Albertově a následný masakr na Národní třídě vstoupil do dějin. Po třiceti letech se k této události vracíme. V knize Ten den – 17. listopad 1989 přibližujeme současným čtenářům tehdejší étos, naději, ale i zklamání. Činíme tak unikátním způsobem, kdy knihu o události, kdy ještě nebyli na světě, připravili současní studenti Michael Beck, Matouš Hartmann, Alžběta Ambrožová a Anna Palánová za pomoci uznávaného spisovatele Aleše Palána (Magnesia Litera, výroční cena Českého literárního fondu), který přímo spolupracoval na výsledné literární podobě knihy.
V projektu autoři shromáždili hlasy přímých aktérů toho dne: studentů, náhodných účastníků i zasahujících policistů. Zajímalo je, jak ti všichni prožili tento den a co od něj očekávali. S jakými myšlenkami ráno vstávali a co si večer mysleli, jakou budoucnost před sebou viděli ve chvíli, kdy byla demonstrace rozehnána, a sčítaly se šrámy. Ze shromážděných materiálů autoři připravili za účasti Aleše Palána literární koláž poučenou postupy, jaké užívá třeba Světlana Alexijevičová. Oproti běloruské nobelistce v naší publikaci ale přiznáváme identitu jednotlivých respondentů. Na čtenáře tak nemluví oddělení aktéři 17. listopadu, ale sám tento den. Ve výsledné koláži dáváme slovo známým i neznámým aktérům událostí 17. listopadu 1989, tedy často i těm, kteří o svých zážitcích dosud nikdy veřejně nehovořili. Jejich výpovědi doprovází rozsáhlý a z naprosté většiny doposud nepublikovaný obrazový materiál, fotografie, faksimile dopisů, oficiálních dokumentů atd.
Kniha Ten den – 17. listopad 1989 má současným čtenářům umožnit toto zásadní datum „zažít“ alespoň zprostředkovaně. Věříme, že tak dokážeme toto výročí zpřítomnit a přiblížit dnešku odkaz revolučních dnů.