Sedmé vydání knihy Právo sociálního zabezpečení předkládá výrazně obměněný autorský kolektiv, který zvolil novou koncepci.
Kniha je rozdělena na obecnou a zvláštní část. V obecné části, kromě tradičních kapitol týkajících se pojmu a systému sociálního zabezpečení, jakož i geneze celého systému, bylo nově koncipováno pojednání o pramenech práva sociálního zabezpečení a přidána kapitola o ústavněprávních aspektech ochrany sociálních práv. Obecná část je věnována i právním vztahům, organizaci a řízení, jakož i financování sociálního zabezpečení.
Kapitoly zvláštní části se postupně zabývají subsystémy sociálního zabezpečení dle sociálních událostí, které řeší. Nejdříve se tedy zaměřují na ochranu zdraví a na bezplatnou zdravotní péči, tedy na veřejné zdravotní pojištění, zdravotní služby a práva pacientů. Další dvě kapitoly jsou o systémech, jejichž účelem je nahradit příjem při různých sociálních událostech, jež mají za následek neschopnost výdělečné činnosti (nemocenské a důchodové pojištění).
Státní sociální podpora a dávky pěstounské péče jsou zase projevem rodinné politiky a podpory rodin s dětmi ze strany státu. Závěrečné kapitoly jsou pak věnovány systémům, jež převážně řeší tzv. negativní sociální události, tedy nezaměstnanost, chudobu a sociální vyloučení.
Kniha tak poskytuje ucelený přehled jednotlivých systémů a institutů práva sociálního zabezpečení, jež analyzuje a upozorňuje na vybrané právní problémy, které si ještě zasluhují řešení. Je vhodným studijním textem i informačním pramenem pro praktiky, legislativce i studenty nejen právnických oborů.