Naprostou většinu problémů, které musí lidé řešit, i situací, jimž musí čelit, charakterizuje nejednoznačnost. A právě způsob, jak se s nejednoznačností vyrovnáváme, předurčuje, zda budeme v současném chaotickém a nepředvídatelném světě úspěšní a zda se vyrovnáme se všemi zkouškami, jež na nás čekají. Zvládání nejednoznačnosti je nepostradatelnou dovedností v práci, podnikání, ve vztazích i v každodenním životě. Lidská mysl si vytvořila různé mechanismy, jak s nejednoznačností pracovat: některé pro nás mohou znamenat riziko, jiné nám naopak pomáhají.
Jamie Holmes, spisovatel, novinář a spolupracovník think tanku New America, na stránkách této knihy na základě moderních vědeckých výzkumů vysvětluje, jak tyto mechanismy fungují a co máme dělat, abychom mohli nejednoznačnost a nejistotu využít ve svůj prospěch. Všechny teze dokládá na příbězích ze skutečného života – a nutno podotknout, že je to fascinující čtení. Holmes nás seznámí se špiónem, z něhož se stal lovec nacistů a učitel jazyků, vysvětlí tajemství úspěchu vodky Absolut nebo podivný fakt, že po zemětřesení vždy vzroste počet uzavřených manželství. Dozvíme se, jak nejistota ovlivňuje práci policejního vyjednavače a proč kvůli nejednoznačnosti posílají lékaři pacienty na zbytečná vyšetření. Vydáme se do světa módy v dobách, kdy zuřila válka o délku sukní, do univerzitních poslucháren i na závody silničních motocyklů. Seznámíme se s člověkem, který zkoumá podstatu vynalézání a podíváme se i do jedné zcela jedinečné školy v Jeruzalémě.
V současném stále méně předvídatelném a komplexním světě se ukazuje, že to, na čem nejvíce záleží, není inteligence, pevná vůle nebo sebedůvěra. Podstatný je způsob, jak zvládneme to, čemu nerozumíme.
Jamie Holmes, spisovatel, novinář a spolupracovník think tanku New America, studoval na Columbia School of International and Public Affairs a pracoval jako výzkumný pracovník na Harvard University. Jeho články se objevují například v periodikách jako Daily Beast, The New Republic, Foreign Policy či Science Monitor.