V roce 2016 Univerzita Karlova oslavila sedm set let od narození svého zakladatele, římského císaře a českého krále Karla IV. Při této příležitosti proběhla na univerzitní půdě i jinde řada akcí a slavnostních událostí, které chce tato publikace připomenout a zachovat – slovem i obrazem – pro další generace studentů a učitelů naší alma mater.
Oslavy zahájilo tradiční setkání členů akademické obce UK u příležitosti výročí založení univerzity v dubnu 2016. Mezi nejvýznamnější akce samotného „karlovského týdne“ v květnu pak náleželo slavnostní shromáždění akademické obce a představitelů veřejného života ve Velké aule Karolina, setkání rektorů evropských i světových univerzit a podpis tzv. Pražské deklarace, udělení Mezinárodní ceny Karla IV., mezinárodní odborná konference Karel IV., země Koruny české a Evropa, výstava Druhý život Karla IV., slavnostní bohoslužba v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě, rekonstrukce Karlovy korunovace, vydání reprezentativních publikací, cykly přednášek pro veřejnost a další.
Některé projekty byly organizovány ve spolupráci s dalšími významnými institucemi — Arcibiskupstvím pražským, Akademií věd České republiky, Českou televizí, Českým rozhlasem, Národní galerií v Praze a hudebním festivalem Pražské jaro. V rámci mediálního partnerství s Českou televizí byl natočen dokumentární cyklus o osobnosti Karla IV. Ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským proběhly tematické prohlídky klášterů a kostelů založených Karlem IV. na Novém Městě pražském, kde v roli průvodců vystoupili studenti kunsthistorických oborů Katolické teologické fakulty a Filozofické fakulty UK.
Univerzita Karlova se tak v roce 2016 hrdě přihlásila k odkazu svého zakladatele, neboť je přesvědčena o stále větší aktuálnosti jeho panovnických vizí pro dnešní dobu.
Čtenáři mají možnost seznámit se s nejvýznamnějšími projekty a díky velkému množství fotografií zažít jedinečnou atmosféru karlovských oslav. Kniha obsahuje též slavnostní projevy, které v rámci karlovského výročí zazněly, stejně jako důležité dokumenty, jimiž se akademické prostředí přihlásilo k odkazu svého zakladatele.