Kniha se snaží věcnými argumenty podpořit myšlenku, že informace, stejně jako hmota a energie, je základní stavební složkou vesmíru. To dává podnět ke vzniku nového paradigmatu. Podobně jako se v předminulém století pojem "energie" pracně zabydloval v myslích lidí a dokonce i některých vědců, bojuje dnes i pojem "informace" o své plné pochopení, neboť i dnes mnoho vědců stále nevnímá tento pojem v jeho plné hloubce a dosahu.
Kniha se sestává ze tří myšlenkových celků. První (v prvních třech kapitolách) se zabývá obecnými hledisky informace ve vztahu k člověku a je filozofickým východiskem dalších úvah.
Druhý myšlenkový celek tvoří páteř knihy. Zde je konfrontován současný pohled na informaci s fyzikálními zákonitostmi a dokládá mnohem širší obsah tohoto pojmu. Dokládá na mnoha příkladech "fyzikální" podstatu informace, uvádí obecnou definici informace obdobnou definici energie (zatím byla definována pouze míra informace - bit) a zabývá se zajímavými úvahami o vztahu mezi informací a energií a vztahu mezi informací a prací. Definuje vesmír jako trojjediný systém HMOTA – ENERGIE – INFORMACE a tento vztah i graficky vyjadřuje. V souhrnu autor podtrhuje potřebu nových pohledů, aby bylo možno posunout současná paradigmata. Na druhou stranu připouští, že kniha je pouze podnětem pro novou myšlenkovou lavinu, a že i některé jeho úvahy se mohou časem ukázat jako mylné.
Třetí myšlenkový celek tvoří čtyři přílohy tvořené úvahami na téma vztahu informace a elektromagnetického záření, stavby hmoty, rozměru vesmíru i možností dalších vesmírů. Někteří vědci by je mohli označit za značně nevázané a pokud by je četli bez znalosti předchozích kapitol knihy, i za nepřijatelné. Jsou však dokladem toho, jak se může uvolnit prostor pro úvahy, když přijmeme nový pohled na věc. A kolik velkých světových objevů vděčí právě za takovýto přístup?!