Karlovarská právní revue píše o Slavnostním křtu publikací "Policejní vědy" a "Kriminalistické stopy".
Slavnostní křest se konal 4. prosince 2012 v Literární kavárně v budově Právnické fakulty. Článek o křtu je uveden v 1. čísle Karlovarské právní revue z roku 2013.
Z článku uvádíme:
"V literární kavárně Vydavatelství a nakladatelství Aleše Čeňka proběhl dne 4. prosince 2012 křest dvou významných publikací. Jednalo se o publikaci autorů Viktora Porady, Květoně Holcra a kol. - Policejní vědy a publikaci Viktora Porady a Jiřího Strause - Kriminalistické stopy. Obě knihy slavnostně pokřtili plk. JUDr. Václav Kučera, náměstek policejního prezidenta Policie ČR a Ing. Pavel Kolář, CSc., ředitel Kriminalistického ústavu Praha. Úvodní proslov a řízení slavnostního křtu provedla Ing. Tereza Čeňková a závěrečné slovo ředitel vydavatelství a nakladatelství JUDr. Aleš Čeněk.
Knihu Policejní vědy přiblížil všem přítomným vedoucí autorského kolektivu vědecké monografie prof. Viktor Porada. Ve svém vystoupení mj. uvedl:
V publikaci Policejní vědy, předkládáme základní poznatky při zkoumání naléhavé společenské objednávky (ze strany organizace CEPOL), spočívající v objektivní potřebě konstituování plnohodnotného vědního oboru o policii a pro policii.
Významní policejní stratégové z EU, včetně nás z ČR a SR se shodli na tom, že stávající systém tzv. kriminálních vědních oborů již není s to pokrýt narůstající požadavky policejní praxe a je třeba přistoupit ke konstituování nového integrovaného vědního oboru, tedy Policejní vědě nebo Policejním vědám.
Předložená monografie pojednává o základních teoretických a metodologických přístupech, které umožňují následnou analýzu policejní profese, cílů, struktury a úkolů policie, bezpečnostní situace a policejně bezpečnostních činností.
Otevřený a pokračující proces konstituování a rozvíjení PV úspěšně probíhal i mimo rámec původních řešitelských pracovišť (PA ČR a APZ SR). Mezinárodní výzkumný tým, který jsem vedl, pracoval na projektu PV jako věd praktických (věd o projektování činnosti, technologiích činnosti), podle svých vlastních představ průběžně od roku 2000, ale v posledním období byl složen z pracovníků VŠKV, PVŠ v Bratislavě, VŠBM v Košicích, Trenčanské univerzity A. Dubčeka v Trenčíně a Filosofického ústavu SAV.
V zájmu vědecké korektnosti je třeba uvést, že naše monografie nepretenduje na úplnost, tím méně na vyřešení všech problémů spojených s konstituováním a rozvojem PV. Naopak, předkládané výstupy považujeme za vstupní etapu procesu dalšího rozvíjení policejních věd. Jsme si vědomi a jsme srozuměni s tím, že pro jejich rozvoj bude žádoucí kriticky přehodnotit námi předložené názory na meritorní problémy a postupně je rozšiřovat, prohlubovat, zpřesňovat a systémově integrovat. V závěru práce proto uvádíme, že:
- vědeckým problémem s nejvyšší prioritou bude nesporně nadále precizace samotného předmětu vědy (zatím jsou uváděny spíše objekty zkoumání),
- bude nutné rozšiřovat a zpřesňovat metodologické instrumentárium PV,
- naplňovat potřebu systematického rozšiřování a zpřesňování kategoriálního aparátu. Zatím byla pozornost zaměřená pouze na fenomén bezpečnosti, bezpečnostní incident (událost), bezpečnostní situaci, bezpečnostní informaci a identifikaci policejně-bezpečnostní činnosti,
- realizovat tvorbu a formulování systému vlastních vědeckých teorií,
- a konečně je třeba počítat s tím, že proces konstituování a rozvoje PV je za prvé nemyslitelný bez vědeckého společenství, tedy vysoce kvalifikovaných odborníků aktivně působících v policejních a jiných bezpečnostních sborech a že tento proces se za druhé neobejde bez aktivní a systematické spolupráce s domácími a zahraničními vědeckými a vědecko - pedagogickými institucemi.
Autorský kolektiv by proto uvítal, kdyby monografie byla přijata jako skromný příspěvek a jeden z prvních kroků v rámci ČR a SR, ale s přiměřenou hrdosti lze konstatovat i celé EU na náročné cestě k přijetí PV do systému plnohodnotných vědních oborů. Tento počin byl doposud oceněn:
- Čestným uznáním Českého helsinského výboru za zásadní přínos v oblasti konstituování policejních věd v ČR a za vynikající zásluhy v oblasti policejního vzdělávání a zkvalitnění policejní služby v ČR
- Plaketou ministra vnútra SR „Za zásluhy o rozvoj Policajného Zboru“ a
- Certifikátem European Association for Security, Europská Unie se sídlem v Krakově, za rozvoj věd o bezpečnosti, byla oceněná monografie: Porada, V. a kol. Policejní vědy (Plzeň: Aleš Čeněk, 2011).
Shrnu-li: Kniha Policejní vědy jako první tohoto druhu v ČR předkládá výsledky vlastních výzkumů a dalších vědeckých aktivit mezinárodního výzkumného kolektivu. Je určena zejména policistům působícím v různých pracovních pozicích na všech stupních policejní organizace, ale i širší veřejnosti, zájemcům o bezpečnostní problematiku anebo subjektům, které za bezpečnost a veřejný pořádek přímo zodpovídají.
Představení knihy Kriminalistické stopy bylo v rámci autorského kolektivu svěřeno prof. Jiřímu Strausovi, který se ve svém projevu zmínil mimo jiné o tom, že dosud nebyla v Evropě vydána odborná kniha týkající se systému kriminalistických stop s tak obsáhlým a komplexním rozsahem. Kniha pojednává o kriminalistických stopách z hlediska teorie, obecné metodologie a praxe. Je zde v ucelené podobě zpracován vývoj názorů na kriminalistické stopy, teoretické základy vymezení pojmu kriminalistické stopy a jejich kvalifikace. Detailně jsou popsány jednotlivé skupiny materiálních stop i stopy paměťové. Podstatná část publikace je věnována vyhledávání a zajišťování kriminalistických stop na místě činu.
Obsahově byla monografie tvořena v průběhu témě 30-ti let, na současné úrovni poznání je věnovaná právě této klíčové, z pohledu poznání trestné činnosti nejdůležitější kategorii kriminalistické vědy i praxe – kriminalistickým stopám ve všech jejích projevech. Tím samozřejmě nelze popírat důležitost jiných kriminalisticky relevantních informací pro proces odhalování a vyšetřování trestné činnosti, které nemají svůj původ v kriminalistických stopách, např. informací nezbytných pro provádění procesu kriminalistické identifikace. Moderní pojetí kriminalistiky vychází z fyzikální interpretace a následného matematického zpracování základního kriminalistického problému, tj. správnou interpretaci stop trestného činu tento čin rekonstruovat a identifikovat pachatele. Základní pojmy a teorie z nich vytvořené vycházejí z následující jednoduché představy: každý pachatel je materiálního (hmotného) původu a lze jej principiálně usvědčit na základě jeho interakce s okolím, ve kterém vznikají změny. Mají-li tyto změny souvislost s trestným činem, pak je nazýváme kriminalistické stopy. Každý pachatel totiž musí, i proti své vůli, respektovat fyzikální zákony bilance energie, zákon zachování hybnosti, hmoty, entropie a případně i další. Interakce pachatele s okolím je dána právě těmito zákony bilance formulovanými pro příslušné specifické podmínky trestného činu. V monografii jsou zpracovány především výsledky vlastní mnohaleté a postupně publikované vědecké a vědecko-výzkumné práce autorů publikace i vlastní poznatky získané zejména při zkoumání kriminalistických stop obsahujících především informace o vnější stavbě (struktuře) objektu a informace o funkčních a pohybových vlastnostech a návycích.
Další, převážně nové poznatky k problematice kriminalistických stop přinesla řada výzkumných úkolů řešených postupně podle zařazení autorů publikace na katedrách kriminalistiky VŠ SNB v Praze, Policejní akademii ČR v Praze, Akadémii Policajného Zboru SR v Bratislavě, Panevropské vysoké škole v Bratislavě a na Vysoké škole Karlovy Vary (prof. Porada), na katedře kriminalistiky VŠ SNB v Praze a Policejní akademii ČR v Praze (prof. Straus).
Z vystoupení plk. JUDr. Václav KUČERY, náměstka Policejního Prezidia Police ČR:
Velice jsem poctěn, že mohu pokřtít pro policejní teorii a praxi významnou vědeckou monografii prof. Viktora Porady, Květoně Holcra a kol. Policejní vědy. Po zatím pouze orientačním prostudování monografie jsem nabyl přesvědčení, že publikace je významná nejen pro teoretické rozpracování otázek spojených s konstituováním policejních věd, ale že je velice významná a užitečná i pro policejní praxi.
Kromě nezbytných teoretických a metodologických východisek konstitování policejních věd mne nejvíce zaujaly modelové představy a úvahy autorů o tom, jak vědecké poznatky získávat, rozšiřovat, implementovat a transformovat do policejní praxe.
Jde o to, pochopit potřeby policejní praxe a prozkoumat, jak se vědecké poznání a jeho výsledky prosazují do složitých variant policejní činnosti, analyzovat metodologické, metodické i konceptuální základy procesu transformace vědeckých poznatků do základních struktur policejní organizace.
Předpokládám, že obsah publikace přispěje k poznání, využívání, rozšiřování a posilování vědeckých poznatků v policejní činnosti.
Za nejvýznamnější v tomto směru považuji pasáže knihy pojednávající o policii a policejním jednání a profesním profilu a profesní orientaci policisty, dále je to kapitola o potřebách vědeckých poznatků v současné policejní praxi a jejich využívání v prostředí policejní organizace.
Za stěžejní pak i z pohledu PP PČR považuji pasáže knihy zabývající se transferem vědeckých poznatků do policejní praxe, zejména v procesu rozhodování policejních manažerů.
Mohu odpovědně i ze svých zkušeností potvrdit, že v současné době se zvyšuje potřeba nových vědeckých poznatků a potřeba vědecké organizace policejní činnosti. A právě nové strukturální a funkcionální dimenze policejní praxe přímo vyžadují efektivní transfer vědeckých poznatků, který funguje jako permanentní extenze a vzájemné ovlivňování vědeckých poznatků a praktické činnosti.
Uvedené konstatování jen naznačuje význam subjektů transferu, jejich hodnotovou orientaci a pozitivní postoje potřebné pro identifikaci vědeckých poznatků a jejich využívání v konkrétní policejní činnosti na všech stupních řízení.
Shrnu-li: Autoři publikace všem těmto a jiným problémům spojeným s konstituováním a rozvojem policejních věd věnuji náležitou vědeckou pozornost, ze které vplývá jejich hluboká znalost tématiky, které zasvětili nejlepší léta svého policejního života a vytvořily tak, jak pro oblast teorie a metodologie, tak policejní praxe matérií, ze které můžeme vycházet, učit se z ní, aplikovat ji v konkrétní policejní a jiné bezpečnostní praxi.
Nezbývá mi než autorům Policejních věd, ale zejména prof. Poradovi, za tuto vědeckou činnost, za celý Policejní sbor i za sebe poděkovat a vzdát jim patřičnou úctu. Jako výraz uznání předávám prof. V. Poradovi „ Pamětní odznak I. Stupně“ Policie České republiky Správy Středočeského kraje.
Z vystoupení plk. Ing. Pavla KOLÁŘE, CSc., ředitele Kriminalistického ústavu Praha:
Publikaci Kriminalistické stopy autorů Viktor Porada a Jiří Straus považuji za významný přínos pro kriminalistickou teorii i praxi s přesahem za hranice této republiky. Publikace bezesporu rozvíjí teorii kriminalistiky v tak důležitém segmentu této vědy jako jsou právě kriminalistické stopy. Autoři se systematicky věnují fenoménu kriminalistických stop z hledisek popisu jejich podstaty, pojmu, druhu a významu, mechanismu vzniku, klasifikace, vyhledání a zajišťování stop na místě činu.
Osobně, jako představitel Kriminalistického ústavu Praha Policie ČR, tedy instituce, která přímo pracuje s kriminalistickými stopami v rámci své hlavní činnosti, si velice vážím skutečnosti, že jsem mohl publikaci jako kmotr pokřtít a považuji za velmi důležitý vedle její aktuálnosti především praktický aspekt monografie.
Domnívám se, že takovýto typ monografie dosud v České republice chyběl a upřímně přeji knize Kriminalistické stopy, aby našla své místo v knihovnách policistů, státních zástupců a soudců a aby přispěla ke zlepšení teoretických i praktických znalostí a k formování realistické představy o kriminalistických stopách u všech, kteří se s nimi ve své profesi setkávají, ať již na místě činu, v laboratoři nebo interpretaci informací, které kriminalistické stopy v procesu vyšetřování trestné činnosti poskytují.
Redakce KPR chce tímto způsobem poblahopřát všem autorům publikací Policejní vědy a Kriminalistické stopy a vyjádřit hrdost nad tím, že vedoucí autorského kolektivu, obou publikací prof. Viktor Porada, vedoucí katedry trestního práva, kriminalistiky a forenzních disciplín stojí jako rektor v čele naší vysoké školy a že tak může být vzorem a stálou inspirací pro své mladé kolegy.
Obě křtěné publikace s názvy "Policejní vědy" a "Kriminalistické stopy" můžete zakoupit na našem e-shopu nebo v síti kamenných prodejen.