Knihu slavné americké terapeutky Insoo Kim Berg lze číst jednak jako příručku pro práci s rodinou, jednak jako přehled základních myšlenek krátké terapie zaměřené na řešení. Zájemci o obě témata ocení její stručnost, přehlednost, jasnost i „geniální jednoduchost“.
V knize se objevují snad všechny základní myšlenky krátké terapie zaměření na řešení: odklon od problémů ve prospěch řešení; důraz na výjimky a na malé změny; zájem o klientovy cíle, jeho úspěchy i silné stránky; pravidla typu „nespravuj, co není rozbité“ či „dělej víc toho, co funguje“ atd. Zároveň s tím jsou představeny mnohé „techniky“, které z těchto myšlenek přirozeně plynou, např. zázračná otázka, měřicí otázky, skládání komplimentů, přerámování.
Právě takový kontext uvažování, který se zabývá tím, co chtějí sami klienti a co jim zároveň přináší sebemenší prospěch při řešení jejich potíží, umožňuje autorce, aby pracovala i s lidmi, kteří jsou obvykle považováni za „nespolupracující“ či „nemotivované“.
Kniha obsahuje četné ukázky z autorčiny praxe a byla napsána především pro sociální pracovníky.
Insoo Kim Berg (1934–2007) byla členkou slavného týmu kolem Stevea de Shazera, který vyvinul krátkou terapii zaměřenou na řešení. Byla také Shazerovou manželkou. Díky korejskému původu a americkému vzdělání mohla nabídnout vyváženost mezi východním a západním přístupem k hledání řešení lidských problémů. Kim Berg byla psychoterapeutka, konzultantka řady sociálních zařízení a škol a expertka na práci s multiproblémovými rodinami, s alkoholiky a narkomany, s bezdomovci a s delikventními mladými lidmi i jejich rodinami.
Portál vydal knihu Zázračná otázka (2011), na jejímž vzniku se s manželem a dalšími terapeuty podílela.