Krajská politika se v průběhu let uplynulých od roku 2000 stala plnohodnotnou součástí české politiky. Političtí aktéři během této doby pochopili, že je platformou, odkud lze realizovat vlastní program, aniž by bylo nutné být součástí celorepublikové vlády. Krajské volby 2004 se tak nestaly ospalým střetem o velikost sítě cyklostezek či rozvoj turistického ruchu. Bez ohledu na výši volební účasti šlo o relativně důležité hlasování s dopadem na radu oblastí veřejného života.
Členové a studenti Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, stejně jako pracovníci Institutu pro srovnávací politologický výzkum téže fakulty zaměřili v této publikaci svou pozornost na krajské volby 2004, a to metodou případových studií jednotlivých krajů.
Kapitoly věnované všem třinácti krajům (s výjimkou hlavního města Prahy) mají jednotnou strukturu, kdy kromě samotných výsledku voleb 2004 a jejich srovnání s rokem 2000 neopomíjejí ani konkrétní kroky krajských samospráv v předchozím funkčním období.
Publikace Krajské volby v České republice 2004 je rovněž doplněna o kapitolu analyzující proces ustavení krajů a samotnou institucionální stránku krajské politiky a o kapitolu zasazující výsledky zjištěné v jednotlivých krajích do celostátní perspektivy.