Publikace je připomínkou tragických historických událostí českého národa, které by neměly být nikdy zapomenuty. V knize Nesmíme zůstat nic dlužni! je tváří této historie Otto Laadt, číšník z oblíbené kavárny na Karlově náměstí, sokol z Podolí a Braníka a nakonec vězeň z Mauthausenu. Válku přežil a mohl tak podat svědectví o svém výjimečném osudu, ve kterém vždycky platila zásada uvedená v titulu knihy.
charakteristika
Otto Laadt byl oblíbený číšník v kavárně na Karlově náměstí, kde začal svou úspěšnou kariéru. Byl také členem Obce sokolské a působil jako výčepní a provozovatel restaurací v sokolovnách v Podolí a Braníku. Za války při nacistické likvidaci Sokola byl zatčen gestapem a vězněn na několika místech. Po osvobození podal svědectví v procesu s terezínským dozorcem a ze svých poznámek sepsal paměti, které jsou hlavní součástí této knihy.
Vlastislav Janík a Daniel Plaček připravili Laadtovy vzpomínky k vydání a připojili k nim životopisné kapitoly, které memoáry Otty Laadta neobsahovaly. S pomocí archivních zdrojů a svědectví stále nižšího počtu žijících pamětníků se do knihy dostalo mnoho dosud nepublikovaných informací a také fotografie, které autoři dokázali přiřadit ke konkrétním místům a osobám.
Neméně pozoruhodná je shoda náhod, která umožnila dochované Laadtovy paměti vydat a kterou autoři poutavě popsali. Z knihy vystupuje zajímavá a osobitá postava Otty Laadta v plné síle a s ní ožívá i svět první republiky, sokolská tradice českého národa, jeho utrpení za okupace a poválečné události až na konec Laadtova života.
Kniha je životopis Otty Laadta, předka jednoho z autorů, a díky tomu se do ní dostala spousta rodinných podrobností, které oživují obraz hlavního hrdiny. Základem jsou Laadtovy autentické vzpomínky z období německé okupace, které sepsal těsně po válce roku 1945, a téměř po osmdesáti letech byly znovu objeveny. Zbývající biografické kapitoly Laadtova života připsali Daniel Plaček a Vlastislav Janík a text bohatě doplnili komentovanými fotografiemi.