Letní brigády studentů
Příspěvek na podporu zaměstnávání zdravotně postižených – zvýšení
Vyšší náhrada za nevyplacenou mzdu
Školení vedoucích zaměstnanců
Informační povinnost zaměstnavatele po novele zákoníku práce
Mají dohodáři právo na přestávky v práci?
Náhrada za ztížení společenského uplatnění v důsledku poškození zdraví dle NOZ
Letní brigády studentů – Letní měsíce jsou pro žáky a studenty mnohdy i příležitostí pro brigády a pracovní výpomoci. Pracovněprávní předpisy sice neuvádějí pojem „brigáda,“ ale rozumí se tím pracovní zapojení mladých lidí nejen v průběhu prázdnin, ale i ve školním roce. Může to být pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce. Žák si může sjednat pracovní činnost po dovršení 15 let věku.
Titul obsahuje:
Měsíčník obsahuje aktuální příspěvky doplněné o příklady z praxe a aktuální judikaturu. Je rozdělen na rubriky: Aktuálně, Pracovní právo, Chyby a pokuty, Judikatura, Pracovní cesta, Automobil v podnikání, Odvody, Veřejná správa, Vzory smluv, Výdaje zaměstnavatele, Vedoucí pracovník …
- Letní brigády studentů
- Příspěvek na podporu zaměstnávání zdravotně postižených – zvýšení
- Vyšší náhrada za nevyplacenou mzdu
- Školení vedoucích zaměstnanců
- Informační povinnost zaměstnavatele po novele zákoníku práce
- Mají dohodáři právo na přestávky v práci-
- Náhrada za ztížení společenského uplatnění v důsledku poškození zdraví dle NOZ
- Uplatnění minimální a průměrné mzdy v údajích zaměstnance v roce 2024
- Mzdové nároky zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele – novela zákona
- Daňové zvýhodnění
- Zdravotní pojištění – letní brigády studentů a sezónní zaměstnávání
- Základní vzdělávání – aktuálně platná pravidla
- Fondy příspěvkové organizace
- Školy v přírodě, výlety
Letní brigády studentů
Žák si může sjednat pracovní činnost (např. prázdninovou brigádu), po dovršení 15 let věku. Jestliže např. v květnu nebo červnu dovršil 15 let, může uzavřít pracovněprávní vztah, ale den nástupu na brigádu může být po 1. červenci, neboť povinná školní docházka končí 30. června. Pracovněprávní vztah však nelze uzavřít např. v červenci s žákem, který má sice ukončenou povinnou školní docházku, ale 15 let dosáhne až v měsíci srpnu příslušného kalendářního roku. Podmínkou je, že tyto práce svým charakterem ani rozsahem neohrožují zdraví a vývoj žáků a nebrání jim v přípravě na povolání.
Příspěvek na podporu zaměstnávání zdravotně postižených – zvýšení
Nařízení vlády č. 70/2024 Sb., o maximální částce příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce stanovilo částku příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením poskytovaného zaměstnavateli, se kterým Úřad práce České republiky uzavřel písemnou dohodu o jeho uznání za zaměstnavatele na chráněném trhu práce. Nařízení nabylo účinnosti dnem 1. dubna 2024. Maximální částka příspěvku činí 15 700 Kč a podle tohoto nařízení se poprvé postupuje při stanovení příspěvku za první kalendářní čtvrtletí roku 2024, vzhledem k tomu, že příspěvek je poskytován čtvrtletně zpětně.
Vyšší náhrada za nevyplacenou mzdu
Celková výše mzdových nároků za 1 měsíc nesmí překročit jeden a půl násobek rozhodné částky. Průměrná měsíční mzda (rozhodná částka) je pro období od 1. května 2024 do 30. dubna 2025 pro tyto účely 43 341 Kč (dříve 40 353 Kč). Tato částka byla publikována ve Sbírce zákonů jako sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí v nařízení vlády č. 67/2024 Sb. Jedenapůlnásobek této mzdy je 64 965 Kč (dříve 60 529 Kč). Maximální částka za období 3 měsíců, kterou může zaměstnanec dostat od úřadu práce od 1. května 2024, je 194 895 Kč (dříve 181 587 Kč).