Praktická příručka informuje o novinkách v dědickém právu po přijaté rekodifikaci českého soukromého práva. Originální je struktura práce, kdy nejprve se chronologicky zabývá situací „před smrtí“, tedy otázkami, jak může zůstavitel nakládat se svým majetkem pro případ smrti, a „po smrti“, čili jaká je právní situace dědiců, do jaké míry lze zůstavitelovu vůli respektovat, a kdo o tom rozhoduje a jakým způsobem.
Kniha srozumitelně vysvětluje nové pojmy a instituty, které zavedl nový občanský zákoník, jako například odkazy, dědickou smlouvu, podmínky nebo svěřenské nástupnictví, informuje o výši odměny notáře a na praktických příkladech ukazuje řešení nejčastějších problémů i srovnání se starou právní úpravou.
V třetí části podrobně popisuje řízení o projednání pozůstalosti, přičemž si podrobněji všímá práva odmítnout dědictví a zejména dluhů zůstavitele. Dědicům pak doporučuje obranné mechanismy, které je možno využít v případě obavy z předluženého dědictví. Poslední výkladová část příručky se zabývá likvidací pozůstalosti.
Závěrečnou pasáž publikace tvoří vzory nejčastěji používaných typů závětí a dokumentů významných pro pozůstalostní řízení.
Kniha je určena široké čtenářské veřejnosti, tedy jak právníkům – notářům, advokátům, soudcům, tak právním laikům, kteří se chtějí poučit, jakým způsobem mohou přenechat po smrti svůj majetek určitým dědicům, anebo kteří potřebují vědět, jaká práva mají v rámci dědického řízení.